Najczęstsze błędy podczas sprzątania – top 10

najczęstsze błędy podczas sprzątania

Tak, wiem. Utrzymanie porządku w domu jest czasochłonne. A może być tylko gorzej, jeśli popełniasz najczęstsze błędy podczas sprzątania. One sprawiają, że jest jeszcze trudniej. Jakie? Czytaj dalej.

1. Spadło – niech leży!

Czekolada, tłuszcz, sok, kisiel, miękki owoc? Gdy upadnie na podłogę, wycierasz plamę od razu czy odkładasz to na później? Wybór jest prosty: możesz poświęcić 15 lub 20 sekund od razu lub później spędzić 20 x więcej czasu na sprzątaniu.

2. Mycie okien w największym słońcu

Oczywiście mycie okien w ciepły, słoneczny dzień jest znacznie przyjemniejsze niż w pochmurny, ale niestety, kiedy słonko świeci, wszystko szybciej wysycha. Płyn do mycia szyb nie jest tu żadnym wyjątkiem. W pełnym słońcu, zanim zdążysz wytrzeć szybę, powstaną smug i cóż… czeka Cię powtórka z rozrywki.

3. Wycieranie kurzu miotełką z piór

To niestety metoda, która wcale nie sprawia, że kurz w cudowny sposób znika i należy do najczęstszych błędów popełnianych podczas sprzątania. Sprawia tylko, że zmienia powierzchnię, a kiedy potrząsasz miotełką, znów przenika do powietrza. Dlatego znacznie lepiej korzystać ze ściereczki z microfiby, ponieważ zbiera i zatrzymuje cząstki kurzu na swojej powierzchni.

4. Słaba wentylacja w łazience

Chcesz skrócić czas sprzątania łazienki? Korzystaj z wentylatora. Zanim weźmiesz prysznic czy gorącą kąpiel – włącz nawiew. Dzięki temu nadmiar wilgoci zostanie wchłonięty, a Ty spędzisz mniej czasu na wycieraniu pary wodnej z płytek.

5. Mycie płytek i fug od razu po nałożeniu specyfiku

Ciągły pośpiech sprawia, że każdy z nas chce skrócić czas sprzątania. Po nałożeniu środka trudno Ci jest powstrzymać się  przed tym, by szorować od razu? W taki razie utrudniasz sobie sprzątanie, bo środek nie ma czasu zadziałać.

6. Spryskiwanie powierzchni mebli bezpośrednio

Bezpośrednie pryskanie środkiem czyszczącym na meble to prosta droga do powstania tłustych i trudnych do usunięcia plam, które ponownie zbierają kurz. Aby uniknąć lepkich powierzchni, lepiej spryskaj szmatkę środkiem czyszczącym, a następnie wytrzyj nią meble.

7. Zaczynanie sprzątania w niewłaściwym miejscu

Jakie czynności w czasie sprzątania wykonujesz w pierwszej kolejności, a które później? Odpowiedź na to pytanie ma priorytetowe znaczenie, biorąc pod uwagę dwa czynniki: szybkość oraz dokładność. Zaczynaj na górze i kończ na dole. Przykładowo, zanim umyjesz podłogi, najpierw omieć pajęczyny w rogach. Pamiętaj. Jeśli zaczniesz w niewłaściwym miejscu, będziesz musiała powtórzyć kroki, a przecież chodzi o to, by wykonać każdą pracę tylko raz.

8. Rzadkie opróżnianie worka w odkurzaczu i sporadyczne czyszczenie filtrów

Prawda jest taka, że nie warto czekać aż worek od odkurzacza zapełni się całkowicie. Znacznie lepiej to robić częściej, ponieważ przepełniony worek sprawia, że odkurzacz gorzej radzi sobie z zasysaniem zanieczyszczeń. Przez to trzeba poświęcić więcej czasu na odkurzanie. Przy okazji warto także sprawdzić filtry. Jeśli są zapchane, to nie oczyszczą powietrza, które wydostaje się z odkurzacza.

9. Zaniedbywanie czystości środków czyszczących

Jak dbasz o ściereczki, miotły, gąbki i inne  rzeczy, które służą Ci do sprzątania? Wiem, że po zakończeniu prac domowych ciężko się zmobilizować do ich czyszczenia, ale warto. W końcu to one zbierają brud inne zanieczyszczenia, których w końcu chcemy się trwale pozbyć.  Inna sprawa, że zaczynając kolejne porządki z czystymi szmatkami i innymi narzędziami do sprzątania czyszczenie każdej powierzchni stanie się łatwiejsze.

10. Sprzątanie nieregularne

Kiedy jesteśmy zapracowani, mamy skłonność to odkładania niektórych prac na później. O ile jest to czasem zrozumiałe, o tyle wiedz, że szkodzi domowym porządkom. Kiedy sięgniesz po mop, miotłę czy inne narządzie do czyszczenia po dłuższym czasie, to niestety musisz się liczyć z tym, że posprzątanie bałaganu zajmie Ci więcej czasu.

Nawet jeśli sprzątanie nie jest Twoją ulubioną czynnością, to warto wiedzieć czego unikać podczas sprzątania, by praca przebiegała szybciej. Mając świadomość typowych, najczęstszych błędów podczas sprzątania, jesteś na dobrej drodze, by wykonać prace w najkrótszym możliwym czasie i uzyskać jak najlepsze efekty swojej pracy. Jeśli skłaniasz się ku sprzątaniu bez chemii, to wypróbuj naturalne środki na znienawidzone zabrudzenia.

%d bloggers like this: