Najlepsze filmy na święta

najlepsze filmy na święta

Boże Narodzenie to czas odpoczynku, który sprzyja oglądaniu kultowych produkcji. A filmów o tematyce świątecznej nie brakuje. Szukasz produkcji w bożonarodzeniowym klimacie? Podsyłam listę, na której uwzględniłam najlepsze moim zdaniem filmy na święta. W tym subiektywnym zestawieniu dominują stare sprawdzone tytuły.

1. Wigilijny show (1988)

Gdybym miała jednym zdaniem określić ten film, to powiedziałabym, że jest to współczesna wersja „Opowieści wigilijnej” Carola Dickensa. Producent telewizyjny Frank Cross przypomina Ebenezera Scroooge’a. Jest wyrachowany, złośliwy i nieczuły. Ku swojemu zdziwieniu doświadcza niesamowitej magii świąt…

2. W krzywym zwierciadle: Witaj święty mikołaju (1989)

Od czasu do czasu lubię wracać do filmów z serii: „W krzywym zwierciadle”. Świąteczna odsłona, czyli: „Witaj święty Mikołaju” to ciąg przezabawnych, nieoczekiwanych zbiegów okoliczności. Tutaj nic nie idzie zgodnie z planem. Przygotowania świątecznych dekoracji doprowadzają do szału, a na dodatek trzeba sobie jakoś radzić z grupą niesfornych gości. Innymi słowy – totalna katastrofa… Idealne święta w rodzinie Griswoldów? Niemożliwe!

3. Kevin sam w domu (1990)

Tak, wiem – doskonale znasz tę produkcję, ale nie mogło jej zabraknąć w tym zestawieniu. W końcu święta bez Kevina nie byłyby takie same :). To już jest element tradycji. Kiedy przypominam sobie scenę, kiedy biega po domu, dowiedziawszy się po raz pierwszy, że jest sam czy scena, gdy używa wody po goleniu, to wciąż uśmiecham się pod nosem. Kevina po prostu nie da się nie lubić.

4. Wariackie święta (1994)

Jak dla mnie to jeden z lepszych filmów świątecznych. Bądź co bądź uwielbiam filmy ze Steve’em Martinem, a na tej produkcji też się nie zawiodłam. Philip, właściciel gorącej linii dla osób znerwicowanych, cierpiących na depresję i potencjalnych zabójców, którzy liczą na bożonarodzeniowy cud, sam popada w kłopoty i wtedy zaczyna robić się ciekawie… Film podoba mi się, bo jest lekki i zakręcony. Można się zdrowo pośmiać, a do tego muzyka jest wprost genialna. Jeśli jeszcze go nie widziałaś, to polecam!

5. Elf (2003)

Szukasz lekkiego, niewymagającego filmu na święta? W takim razie ta komedia będzie idealną propozycją dla Ciebie. Przygarnięty i wychowany przez elfy świętego mikołaja Buddy wyjeżdża do Nowego Jorku, by odnaleźć ojca i swoje miejsce na ziemi. Wygłupy radosnego i niezdarnego człowieka śmieszą. Fajna kreacja Willa Farella.

6. Bad Santa (2003)

Masz dość mdłych historii o mikołaju, który kocha dzieci i składa bożonarodzeniowe życzenia? W takim razie obejrzyj ten film. Główny bohater Willi pracuje w centrum handlowym jako Mikołaj. Nie jest to jednak dobrotliwy staruszek. Wręcz przeciwnie. To cwaniak i złodziej, który w dzień jest powiernikiem maluchów, a w nocy planuje skok na sklepowy sejf. A pomaga mu w tym karzełek Marcus. Bohaterowie pozornie nie budzą sympatii, ale stanowią mieszankę wybuchową, która skłania do śmiechu.

7. The Holiday (2006)

Co zrobić, by zapomnieć o kłopotach sercowych? Wyjechać na drugi koniec świata! To sprytny plan dwóch młodych atrakcyjnych kobiet: Iris oraz Amandy. Kobiety zamieniają się domami. Iris ląduje w los Angeles, a Amanda w małej miejscowości w Anglii. I jak to w komedii romantycznej bywa, obie kobiety w nowym miejscu wdają się w romans. Jak to mówią, serce nie sługa…

8. Cztery Gwiazdki (2008)

Kate i Brad to zamożna para z San Francisco, która co roku wyjeżdża na święta w jakieś egzotyczne miejsce. Nie przepadają za świętami w rodzinnym gronie, zwłaszcza że rodzice obojga są rozwiedzeni. Pogoda krzyżuje im jednak plany wyjazdowe i są zmuszeni w tym roku spotkać się z rodziną.  By nikt nie poczuł się urażony, postanawiają odwiedzić wszystkich i rozpoczynają bożonarodzeniowy maraton. Różne domy to różne zwyczaje, nastroje, rodziny. Jak sobie poradzą? Sprawdź sama!

9. Listy do M (2011)

W zestawieniu, w którym polecam filmy na święta, nie mogło zabraknąć polskiego akcentu, więc polecam Listy do M. Fabuła filmu jest wprawdzie bardzo przewidywalna, ale i tak dość przyjemnie ogląda się ten film. To historia pięciu kobiet i pięciu mężczyzn, którzy odkrywają miłość w czasie świąt Bożego Narodzenia. Doceniam film za świetną obsadę i niesamowitą ścieżkę dźwiękową.

10. Firmowa gwiazdka (2016)

A co powiesz na firmową gwiazdkę? W końcu nie ma lepszej okazji na świąteczną imprezę integracyjną jak święta. Można się napić, wyluzować, pożartować… Zobacz, co się stanie, gdy firmowa impreza wymknie się spod kontroli…

 

Co myślisz o moich propozycjach? A które filmy na święta Wy lubicie najbardziej?

 

%d bloggers like this: