Niespodziewana wizyta gości – jak szybko posprzątać dom

Ostatnio zadzwoniła do mnie koleżanka z pytaniem, czy może nas odwiedzić wraz ze swoją córeczką. Oczywiście bardzo się ucieszyłam, bo dawno się nie widziałyśmy. Musiałam tylko zastanowić się jak szybko posprzątać dom, by można było przyjąć gości. Skupiłam się na planie minimum, bo na sprzątanie każdego zakamarka po prostu nie było czasu. To zainspirowało mnie do przygotowania tego wpisu. Realizacja planu zajęła mi niecałą godzinę, a efekt był całkiem przyzwoity. Zapraszam Cię na wpis na temat ekspresowego sprzątania!

Mniej rzeczy – mniejszy bałagan

Jak szybko posprzątać dom? Przede wszystkim pozbierać rozrzucone przedmioty w każdym pomieszczeniu! One zawsze potęgują wrażenie bałaganu. Na początek więc chwytam kosz na pranie i robię mały sprint po całym domu, podczas którego zbieram wszystkie rzeczy, które są nie na swoim miejscu. Wchodzą w to wszelkie notatki, papiery, kosmetyki, sprzęt techniczny, ubrania, zabawki dzieci itd. Taki przegląd to 5-10 minut pracy, a dom od razu wydaje się czystszy. Nie sortuję tych przedmiotów od razu, ale wynoszę na górę – na segregowanie przyjdzie czas po wizycie gości.

jak szybko posprzątać salon

Mamy dość duży, połączony z kuchnią i jadalnią salon. Jako że jest to miejsce, w którym przyjmujemy gości, to zawsze szczególnie dbam o to, by był uporządkowany. Sprzątanie tutaj ograniczam więc później do wytarcia kurzu z ławy, telewizora oraz półki, na którym stoi, kominka (szyby z zewnątrz, na której odciski rączek dzieci szczególnie rzucają się w oczy), półek oraz komody, na której stoi zegar. Następnie wyciągam z szafy czysty bieżnik lub serwetę, szybko prasuję i kładę na ławie. I nawet nie chodzi o to, że poprzednie nakrycie jest brudne, ale taki idealnie czysty i wyprasowany chwilę wcześniej bieżnik czy serweta zawsze robią dobre wrażenie. Idealnie, jeśli mam w domu cięte kwiaty, które można dodatkowo postawić w wazonie.

jak szybko posprzątać kuchnię

To, co szczególnie razi w kuchni to brudne naczynia, śmieci oraz zachlapane blaty, dlatego zajęcie się tymi trzema rzeczami to dla mnie absolutny priorytet. Najpierw skupiam się na tym, by wszystkie brudne naczynia wylądowały w zmywarce. Te, które się nie zmieszczą lub nie nadają do mycia w zmywarce, jak chociażby łyżki drewniane szybko myję pod bieżącą wodą i wkładam na suszarkę, która znajduje się w zamkniętej szafce nad zlewem. Myję zlew. Następnie wynoszę wszystkie śmieci do worków, pozbywam się też resztek z obiadu. Na koniec wycieram blaty. Robię to bardzo dokładnie, bo mam białą kuchnię i wszelkie zabrudzenia są dość mocno widoczne. Chowam niepotrzebne rzeczy do szafek, by przestrzeń sprawiała wrażenie czystszej.

jak szybko posprzątać łazienkę

Łazienkę mam niewielką, więc jej posprzątanie nie zajmuje mi dużo czasu. Przede wszystkim myję lustro, zlew oraz umywalkę. Przecieram baterię. Sprawdzam, czy w dozowniku jest mydło i wieszam czysty ręcznik. Następnie czyszczę toaletę i wlewam środek dezynfekujący. Jeśli na grzejnikowej drabince suszą się ubrania, to ściągam je i zanoszę do szafy. Pranie robię na bieżąco, więc raczej przepełnionego kosza z ubraniami nie mam, ale jeśli zdążę, to stawiam pranie, by w koszu było mniej rzeczy.

jak szybko posprzątać przedpokój

Wynoszę nasze buty do przyległego garażu. Chowam do szafy wszystkie kurtki, szaliki, czapki. Przecieram szafę i wytrzepuję wycieraczkę. Podobnie robię z wycieraczką, która znajduje się na zewnątrz przed drzwiami.

Odkurzanie i mycie podłóg

Zwieńczeniem prac jest odkurzanie oraz mycie podłóg. Czy Ty też zauważyłaś, że po odkurzaniu, nawet jeśli nie wykonamy żadnych innych prac w domu, to jednak przestrzeń wydaje się bardziej schludna? Dlatego odkurzanie to dla mnie must have, jeśli chodzi o porządki, nawet gdy nie spodziewam się gości. Gdy wszystkie pomieszczenia są już odkurzone, przechodzę do mycia podłóg. Tutaj ograniczam się do przedpokoju, kuchni i łazienki (jeśli zdążę).

Świeże powietrze w domu

Nikt nie lubi być od progu witany zapachami z kuchni, dlatego zawsze przed przyjściem gości intensywnie wietrzę pomieszczenia. Szczególnie jeśli wcześniej coś piekłam albo gotowałam. Jeśli jest dość zimno, to staram się wietrzyć krótko, ale intensywnie (przy oknie otwartym na oścież). Po takim wietrzeniu temperatura i tak szybko wróci do normy, a będzie się znacznie przyjemniej oddychało.

 

Jak szybko posprzątać dom? Zrealizować plan minimum

W domu zawsze znajdzie się coś do posprzątania, wypolerowania, pozamiatania. Kiedy jednak czas nagli skupiam się na planie minimum. Jeśli wśród gości są także dzieci, to staram się choć powrzucać zabawki do pudeł oraz odkurzyć podłogę. Plan jest zawsze wykonany w czasie krótszym niż jedna godzina. Potem mogę już na spokojnie oczekiwać gości. Pozostaje jednak jeszcze kwestia: czym poczęstować takich niespodziewanych gości, ale… to już temat na zupełnie inny wpis.

 

A Waszym zdaniem jak szybko posprzątać dom?  Jak sobie radzicie z chwilę wcześniej zapowiedzianymi wizytami?

%d bloggers like this: